Kino Rialto w Poznaniu to art-house działający nieprzerwanie od ponad 70-ciu lat, w tej chwili jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Otwarcie obiektu nastąpiło 1937 na miejscu dawnej powozowni. Pierwsi widzowie oglądali tu seans we wtorek, 28.12.1937r. – była to Barbara Radziwiłłówa z Jadwigą Smosarską w roli głównej. Kino miało wtedy 400 miejsc i nazywało się Adria, a jego twórcą był Józef Petrykowski.
Podczas okupacji działało jako Kammer Lichtspiele.
Bardzo ważnym epizodem w historii Rialto było zainaugurowanie życia kinowego w wyzwolonym Poznaniu. Tu bowiem 21.03.1945 r. odbyła się pierwsza projekcja filmowa - była to radziecka komedia muzyczna Świniarka i pastuch I.A. Pyriewa z 1941 r. poprzedzona najnowszym wydaniem Polskiej Kroniki Filmowej. Kino - które wtedy przybrało nazwę Jedność - było wypełnione po brzegi, a jego otwarciu towarzyszyło odegranie hymnu narodowego. Wkrótce - 29.01.1946 r. - zmieniło nazwę na Rialto.
Przez następne 50 lat kino działało bez przerw, pełniąc w Poznaniu rolę miejsca, w którym można był zobaczyć zarówno nowości, jak i filmy będące już długo na ekranie, filmy komercyjne, ale również i te zaliczane do kina artystycznego.
Po roku 2000 znaczne zmalała ilość wyświetlanych tu produkcji amerykańskich, a znacząco zwiększyła się ilość filmów polskich i europejskich. Dzięki temu od 2004 r. Rialto należy do prestiżowego programu unijnego Europa Cinemas, a od 2005 także działa w ramach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - specjalnego programu stworzonego w Polsce dla kin propagujących rodzimą i europejską twórczość. Od 2011 należy także do Polskiej Sieci Kin Cyfrowych.