Roztocze co to takiego
Roztocze kurzu domowego są po pyłkach roślin najczęstszymi alergenami wywołującymi alergiczny nieżyt nosa. Jesteśmy na nie narażeni przez cały rok.
Roztocza są mikroskopijnymi pajęczakami i mieszkają w każdym domu oraz mieszkaniu!
Te maleńkie istoty szczególnie dobrze czują się w kurzu domowym oraz wszelkiego rodzaju ciężkich materiałach - w zasłonach, meblach tapicerowanych, dywanach, pościeli oraz kocach.
Apogeum ich aktywności życiowej przypada od sierpnia do listopada, co nie oznacza, że nie mamy z nimi do czynienia przez pozostałe miesiące roku.
Głównym źródłem alergenu są ich odchody. Drobiny odchodów roztoczy w postaci pokrytych śluzem kuleczek przyklejają się do materiałów chropowatych np. tkanin,dywany, ciężkie zasłony, materace i pościel są miejscami, gdzie gromadzi się najwięcej alergenów roztoczy.
Roztocze, ich odnóża oraz odchody są alergenami powodującymi reakcje alergiczne takie jak kaszel, duszności, czy swędzenie u osób uczulonych. Pojawienie się kataru, kichania, świądu i niedrożności nosa w czasie sprzątania, zamiatania czy odkurzania może sugerować obecność nadwrażliwości na alergeny roztoczy kurzu domowego. Wewnątrz mieszkań, w kurzu domowym, żyją roztocze z różnych rodzin i gatunków.
Związek pomiędzy obecnością substancji produkowanych przez roztocze, a objawami astmy oskrzelowej obserwowany jest już od dawna. Jednak dopiero w 1964 roku przeprowadzono kompleksowe badania, które wykazały współzależność między nadwrażliwością na kurz a obecnymi w nim roztoczami. Roztocza żyją w ogromnych ilościach w ciepłych pokojach o dużej wilgotności. Zatem, aby skutecznie z nimi walczyć powinniśmy wietrzyć pomieszczenia, ale i dbać o to, by w mieszkaniu było sucho i w miarę możliwości chłodno.
Powinniśmy pamiętać, że roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem człowieka, dlatego też powinniśmy szczególnie dbać o sypialnie. W alergii na roztocza objawy bowiem bardzo nasilają tuż po przebudzeniu. Dzieje się tak, gdyż nocny odpoczynek w łóżku wiąże się ze wzmożoną ekspozycją na alergen. Przez całą noc go wdychamy!
Dlatego kluczową sprawą jest wietrzenie pościeli oraz koców. Najbardziej niepokojące są objawy takie jak duszność i świszczący oddech, zwłaszcza u dzieci gdyż mogą to być symptomy astmy.
Powinniśmy także używać specjalnych odkurzaczy z filtrami HEPA, oraz wyposażone w lampę ultrafioletową , które chronią przed wydostawaniem się nawet najmniejszych drobin, również alergenu z powrotem na. Syzyfowa praca, czy naprawdę warto Walka z roztoczami to długoletnie zmagania na polu bitwy, jakim jest nasze mieszkanie.
Lekarze są jednak zgodni
- działania w warunkach domowych są rzeczywiście skuteczne
- istnieje wiele dowodów na to, że częściowa eliminacja alergenu pomaga. W walce z mikroskopijnymi pajęczakami liczy się przede wszystkim precyzja oraz systematyczność.
Musimy precyzyjnie określać rzeczy, które należy systematycznie prać, trzepać, wietrzyć oraz przede wszystkim odkurzać!
Piorę regularnie pościel, czy nadal muszę używać sterylizatora ?
Tak! Badania pokazują, że średnio 13 naszego życia spędzamy właśnie w łóżku. Mimo to, najrzadziej je czyścimy. A nieświadomie dzielimy je z wieloma niewidocznymi współlokatorami pasożytami, bakteriami i wirusami. W samym materacu żyje przeważnie ok. 1-2 milionów roztoczy, które żywią się martwymi komórkami naszej skóry. Dlatego nawet częste zmienianie pościeli ich nie usunie. Odkurzacz do łóżka z dezynfekcją ultrafioletową zabija tych niewidocznych i niechcianych gości i ich jaja, gwarantując Ci lepsze zdrowie.
Czy zwykły odkurzacz nie potrafi tego samego ?
Normalny odkurzacz nie dezynfekuje łóżka, i nie potrafi pozbyć się roztoczy i innych zarazków. W ciągu dnia uciekają one od światła i zimna, chowając się głęboko w materac. Wychodzą w nocy, kiedy śpimy i wygrzewamy dla nich łóżko. Dlatego, nawet gdy odkurzamy codziennie, trudno jest się ich pozbyć. To urządzenie potrafi to zrobić na 3 poziomach dzięki specjalnej szczotce i dużej mocy ssącej , która ?odczepia? bakterie i roztocza od materiału; lampa ultrafioletowa która zabija nawet 99,9 % bakterii oraz systemowi podwójnej filtracji, który usuwa dwa razy więcej mikroorganizmów niż zwykły odkurzacz. Ponieważ urządzenie nie tylko zabija drobnoustroje, ale też ich jaja , usuwa odchody i zdezynfekuje za jednym zamachem.
W jaki sposób działa odkurzacz
Odkurzacz Medihome wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do dezynfekcji. Ma ono długość fali pomiędzy promieniowaniem widzialnym a rentgenowskim. Jego nazwa oznacza dokładnie ? pomiędzy? fioletem (od łacińskiego ? ultra ? pomiędzy) czyli najkrótszym światłem widzialnym. Promieniowanie UV-C ma długość fali 253.7 nanometrów, która potrafi dezynfekować wodę, powietrze, jedzenie i jest używane od ponad 30 lat w szpitalach, podczas przetwarzania żywności i oczyszczania ścieków. . Wnika ono w błonę komórkową mikroorganizmów i niszczy ich DNA, dzięki czemu je zabija i ułatwia ich usunięcie z materiałów. Odkurzacz działa w trzech etapach, które pozwalają usunąć aż 99.9 % bakterii. Specjalna konstrukcja szczotki i duża moc ssąca urządzenia ( 600watt ) ?odczepia? bakterie i roztocza od materiału . Sterylizacji ultrafioletowa, która zabija roztocza, ich jaja i inne drobnoustroje oraz szeroka ssawka , umieszczonych w tym samym miejscu, co lampy ultrafioletowe. Martwe mikroorganizmy są przez nie podwójnie filtrowane (filtr w pojemniku na kurz i przy silniku), co pozostawia czyszczony przedmiot nieskazitelnie czysty.
Dlaczego tak ważne jest usuwanie bakterii i roztoczy
Odchody roztoczy zawierają silne alergeny, które mogą powodować swędzenie, kichanie, egzemę, suchość skóry, pieczenie oczu, problemy z oddychaniem, katar, zmęczenie, problemy ze snem, itd. Mogą też zaostrzyć objawy u osób chorujących na astmę. A to nie jedyni mieszkańcy Twojego materaca. Należą do nich też pluskwy, które również mogą powodować liczne schorzenia. Dezynfekowanie materaca, pościeli czy obić, pomaga zmniejszyć liczbę mikroorganizmów, bez użycia chemicznych środków, które mogą drażnić skórę. (Uwaga użycie odkurzacza zmniejsza ekspozycję na potencjalnie alergeny, ale nie oznacza, że objawy alergii od razu znikną).
Jak często i w jaki sposób mam dezynfekować materac ?
Wszystko zależy od wieku materacu. Nowy, wystarczy odkurzać raz w miesiącu. Stary warto czyścić codziennie przez tydzień, a następnie co miesiąc. Aby to zrobić, ułóż odkurzacz płasko na materacu, podłącz do kontaktu i włącz przełącznikiem wł.wył . Podobnie czyść pościel , kołdry, poduszki i inne drobne przedmioty poruszając odkurzaczem do przodu i do tyłu.
Na jakich powierzchniach mogę używać tego odkurzacza
To urządzenie zostało zaprojektowanie do odkurzania i dezynfekowania poduszek, sof, zasłon, pościeli, posłań dla psów i kotów, chodników , dywanów, z posadzki z drewna , kafelek itd.
Czy promieniowanie ultrafioletowe może uszkodzić materiały ?
Nie, jest ono dla nich całkowicie bezpieczne.
Czy odkurzacz może być używany na zewnątrz ?
Nie, został on zaprojektowany wyłącznie do użytku w pomieszczeniach. Nie powinno się go wystawiać na deszcz i chronić przed wodą lub innymi płynami.
Czy lampa ultrafioletowa jest bezpieczna ?
Jak działa opcja automatycznego wyłączania Kierowanie włączonej lampy na twarz, okolicę oczu lub skórę jest zabronione i może powodować poparzenia. Urządzenie jest jednak wyposażone w czujnik, który chroni przed przypadkowym kontaktem z nim i automatyczny wyłącznik dla bezpiecznego użytkowania. Wyłącznik bezpieczeństwa umieszczony pod kółkami błyskawicznie wyłącza odkurzacz, gdy zostanie on podniesiony z czyszczonej powierzchni. Uwaga ?nie dotykaj urządzenia od razu po jego wyłączeniu, a w szczególności lampy aby zapobiec poparzeniu .
DANE TECHNICZNE
- Model Medihome
- Zasilanie 220-240 V
- Częstotliwość 5060 Hz
- Moc 400Watt
- Moc ssąca 600Watt
- Klasa bezpieczeństwa II