ZAMAK jest producentem jednoślimakowych wytłaczarkek przemysłowe do tworzyw sztucznych o średnicach ślimaka Ø16 mm, Ø25 mm, Ø32 mm, Ø45 mm,Ø60 mm, Ø90 mm, Ø120 mm, Ø150 mm oraz o średnicach nie wymienionych powyżej pod indywidualne zamówienie klienta
Przemysłowe wytłaczarki jednoślimakowe występują jako element linii technologicznej m.in.:
• do nakładania powłok z tworzyw termoplastycznych,
• do produkcji rur
• do produkcji kabli
• do produkcji filtrów
• do produkcji profilii, peszli
• granulacji tworzyw sztucznych,
• regranulacji folii,
• przetwórstwa tworzyw PP, PE, LDPE, HDPE, ABS, PVC, PVCu, PVCp, SBS,
Układ uplastyczniający jednoślimakowych wytłaczarek ZAMAK dostosowany jest geometrią do przetwarzanego tworzywa. Cylinder układu może występować w wersji gładkiej jak i ze strefą rowkowaną.
Układ plastyfikujący wytłaczarki grzany jest elektrycznie od 3 do 5 stref grzewczych w zależności od wersji wytłaczarki, chłodzony powietrzem za pomocą wentylatów. Strefie zasypu granulatu chłodzona wodą. Dodatkowo w wytłaczarkach ZAMAK powyżej średnicy Ø45 mm ślimak w standardzie posiada dodatkowy obieg chłodzenia.
Do napędu wytłaczarki stosowany jest silnik prądu zmiennego. Napęd z silnika na ślimak przenoszony jest poprzez skrzynię redukcyjną wyposażoną w łożysko oporowe z własnym systemem smarowania. Standardowym wyposażeniem wytłaczarki jest lej zasypowy w wersji grawimetrycznej lub wolumetrycznej z czujnikiem minimalnego poziomu granulatu oraz z tzw. szybkim spustem granulatu.
Wszystkie urządzenie produkowane przez ZAMAK spełniają normy bezpieczeństwa CE i są w pełni przystosowane do zasilania z sieci elektrycznej o parametrach zgodnych ze standardowymi obowiązującymi w Unii Europejskiej
Sterowanie
Wytłaczarki przemysłowe jednoślimakowe ZAMAK posiadają nowoczesne sterowanie zrealizowane za pomocą sterownika PLC. Układ sterowania umożliwia precyzyjną regulację i utrzymywanie temperatury w zakresie do 400°C. Płynną (bezstopniową) regulacje prędkości obrotowej silników zapewniają wektorowe przetwornice częstotliwości ze sprzężeniem zwrotnym. Opcjonalnie wytłaczarki przemysłowe wyposażone są w duży 20” panoramiczny ekran dotykowy z przejrzystą wizualizacją, ułatwiającą obsługę oraz pozwala na precyzyjniejszą kontrolę parametrów procesu technologicznego. Bezprzewodowy dostęp do Internetu dzięki wbudowanemu Wi-Fi umożliwia łatwą i bezproblemową obserwację parametrów. Układ sterowania ma możliwość wprowadzenia zewnętrznego sygnału zadającego sterowanie linii.
Co-extrudery
Jednoślimakowe wytłaczarki przemysłowe do przetwórstwa tworzyw sztucznych mogą pełnić rolę co-extrudera jako wytłaczarka pomocnicza, jezdna.
Najczęściej w linii pomocniczej stosuję się coextrudery w układzie:
• pionowym
• poziomym
• o wymiarach Ø16 mm, Ø25 mm, Ø32 mm,
z regulowaną osią wytłaczania w zakresie od 800 do 1600 mm wraz z 4 kółkami jezdnymi ułatwiającymi łatwe przemieszczanie coekstrudera. Sterowanie obrotami może odbywać się zdalnie w przypadku utrudnionego dostępu do pracującego urządzenia.