Logo firmy: Speednet  Sp. z o.o.Speednet Sp. z o.o.
- tworzenie oprogramowania - tworzenie aplikacji mobilnych - tw...
Logo firmy: Bok 11 Solutions Wojciech KaczmarekBok 11 Solutions Wojciech Kaczm...
Wybrany zakres usług: - obsługa informatyczna firm i klientów ...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: NEATsoft P.S.A.NEATsoft P.S.A.
Nasza oferta obejmuje doradztwo cyfrowe, tworzenie dedykowanego o...
Pytanie do ekspertów:

Jak sprawdzić czy dysk twardy jest uszkodzony?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Komp-Ania Piotr Dalach
Najprostszą metodą na sprawdzenie dysku twardego jest skorzystanie z programów do odczytu SMART dysku. Takim programem jest np DiskInfo. Przy weryfikacji najważniejszymi parametrami są "Ilość realokowanych sektorów", "liczba sektorów niestabilnych (oczekujących na remapowanie)" i "liczba nie naprawionych sektorów". Nawet jeden sektor uszkodzony, niestabilny lub nie naprawiony wskazuje na uszkodzenie dysku.
"Liczba błędów zapisu", "Liczba błędów odczytu" wskazuje na możliwe przyszłe błędy z dyskiem - w tego typu przypadkach warto zrobić kopię zapasową ważniejszych danych zgromadzonych na nośniku

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.05.23
Oceń odpowiedź:
1/0
Odpowiedź firmy: Serwis komputerowy Kaleron
Wartość diagnostyczna SMART jest mocno ograniczona. Ocena wiarygodności wskazań zależy też od tego, czy mamy możliwość obserwować zmianę parametrów w czasie. Możemy mieć dysk z niezbyt ciekawymi parametrami, ale stabilny, z kolei drugi może wyglądać całkiem nieźle, ale jego stan może się dynamicznie pogarszać.

Pierwszy etap diagnostyki, to podłączenie zasilania do dysku. Jeśli dysk w ogóle nie reaguje na zasilanie, elektronika zaczyna się grzać lub śmierdzieć, mamy do czynienia z uszkodzeniem elektroniki. W zasadzie porządny zasilacz powinien odciąż zasilanie w przypadku zdetektowania zwarcia, jednak nie każdy zasilacz jest porządny...
Kiedy dysk próbuje się uruchomić i kręcić talerzami, ale mu się to nie udaje lub głowice zaczynają stukać, najprawdopodobniej mamy do czynienia z uszkodzeniem mechanicznym.
Jeżeli dysk się rozpędza, pracuje cicho i bez niepokojących objawów, ale powoduje zawieszanie BIOSu lub systemu, nie jest rozpoznawany, jest rozpoznawany z nieprawidłową nazwą lub pojemnością, objawy te wskazują na problemy oprogramowania układowego.
Sam fakt możliwości odczytania SMARTu wskazuje na to, że poprawnie przeszliśmy wcześniejsze etapy inicjalizacji dysku, a tym samym i diagnostyki. Bez względu na wskazania SMARu warto od czasu do czasu wykonać pełny skan powierzchni programami diagnostycznymi, jak MHDD lub Wiktoria.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2022.05.24
Oceń odpowiedź:
0/0