Logo firmy: Paweł Krawczyk F.H.U. SzatePaweł Krawczyk F.H.U. Szate
- szafy na wymiar - foronty przesuwne - garderoby - mebla na w...
Logo firmy: KL SAKL SA
- szafy z drzwiami przesuwnymi, uchylnymi, przesuwno składanymi, ...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Diora Świdnica Sp. z o.o.Diora Świdnica Sp. z o.o.
Dioralino to nowa marka mebli, która powstała z myślą o najmłodsz...
Pytanie do ekspertów:

Jak wybrać odpowiednie krzesło do pracy przy biurku?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: ABM Spółka Akcyjna
Dobór odpowiedniego siedziska gwarantuje komfort pracy i zachowanie dobrego zdrowia. Jeśli mamy na to wpływ w naszym miejscu pracy to mamy.. idealnego i dalekowzrocznego pracodawcę, który rozumie, że zdrowie i komfort przekładają się bezpośrednio na naszą wydajność. „Praca przy biurku” to w dzisiejszym rozumieniu najczęściej praca przy komputerze, ale nie tylko – to także prowadzenie rozmów, archiwizacja dokumentów, praca koncepcyjna i planowanie działań, lektura, obsługa w recepcji i wiele innych.

Jest kilka kryteriów, które należy uwzględniać dobierając siedzisko, z czego najistotniejsze wydają się:
długość czasu w ciągu dnia spędzana w pozycji siedzącej
rodzaj i charakter pracy
parametry użytkownika – wzrost, waga, dyspozycje zdrowotne

Długotrwała praca w pozycji siedzącej na przypadkowym krześle w najlepszym wypadku powoduje bóle pleców i bioder, drętwienie rąk, sztywność karku, w najgorszym – skrzywienie kręgosłupa, wypadnięcie dysku, problemy z krążeniem. W zależności od czasu pracy – specjaliści polecają krzesła lub fotele z regulacjami, pozwalającymi dopasować siedzisko do ciała w myśl zasad ergonomii. Jeśli zaś spędzamy w pozycji siedzącej większą część dnia zaleca się krzesła zdrowotne lub specjalistyczne, odciążające pewne partie ciała.

Wybierając krzesło do pracy biurowej jako pierwsze na myśl przychodzi nam krzesło obrotowe, wyposażone w kółka. To nowoczesne i mobilne rozwiązanie, mające ułatwiać codzienną pracę. Krzesła biurowe obrotowe są praktyczne i najczęściej idealnie dopasowane do biurek. Większość modeli wyposażono w mechanizmy zapewniające komfort siedzenia i pracy – podłokietniki, regulację wysokości siedziska oraz mechanizm blokowania oparcia w dowolnym położeniu. Znacznie lepiej wyposażone i wygodniejsze są fotele gabinetowe – wysoka jakość komponentów stosowanych przy produkcji, zastosowane mechanizmy, klasyczne lub designerskie wykończenie, dodatki zdecydowanie wpływają na komfort pracy i podejmowane decyzje. Fotele takie najczęściej wyposażone są w ergonomiczne podgłówki, samohamowne kółka, regulowane siedziska oraz oparcia i podłokietniki umożliwiające indywidualne dopasowanie fotela do ciała użytkownika. W zależności od modelu w fotelach stosuje się mechanizmy poprawiające komfort siedzenia. Podstawowy mechanizm Tilt, który umożliwia regulację wysokości fotela, swobodne kołysanie się, zablokowanie siedziska i oparcia w pozycji do pracy, umożliwia przyjęcie jednej wygodnej pozycji oraz regulację siły oporu oparcia, co pozwala na dostosowanie oporu do gabarytów użytkownika. Mechanizm Multiblock znacznie podnosi komfort pracy i umożliwia odpoczynek w przerwach. Fotel można zablokować w 5 pozycjach w zależności od potrzeb i gabarytów użytkownika, można także swobodnie i bezpiecznie się na nim kołysać, a także płynnie regulować wysokość siedziska. Zabezpieczenie pleców przed uderzeniem oparcia gwarantuje sprawdzony system Anti-Shock, który stosuje się także w najbardziej zaawansowanym mechanizmie Epron Syncron. Umożliwia on blokadę siedziska w 5 wygodnych, dopasowanych do potrzeb użytkownika pozycjach, synchroniczne odchylanie oparcia wraz z siedziskiem w stosunku 2:1, płynną regulację wysokości fotela i siłę oporu oparcia oraz swobodne kołysanie się w chwilach przerw w pracy i relaksu. Krzesła i fotele wyposażono w kółka – twarde do powierzchni z wykładzin i dywanów, miękkie – do paneli i podłóg z drewna. Obicia to – z punktu widzenia ergonomii sprawa drugoplanowa, ale z punktu widzenia użytkownika - równie ważna. Duży wybór obić dostępnych na rynku - ze skór naturalnych, ekologicznych, z mikrofazy, siatki, tkanin tapicerowanych odpornych na zabrudzenia, niepalnych pozwala zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników.

Nowoczesne krzesła i fotele z wbudowanymi mechanizmami zapewniają tzw. mobilność czyli aktywne siedzenie. Krzesło zdrowotne sugerowane przez fachowców do wydłużonej pracy to wyższa szkoła jazdy – konstrukcja oparta na sprężynie dopasowującej siedzisko do rodzajów ruchu użytkownika i jednocześnie angażująca jego mięśnie przypomina trochę.. piłkę rehabilitacyjną, jest jednak bezpieczniejsza, bo stabilna.

Najważniejsza jest wygoda – użytkownik sam czuje, czy dobrze mu się pracuje, czy nie. Krzesła na kółkach mają swoich przeciwników i tym zaproponować można do pracy tzw. krzesła konferencyjne. Wybór materiałów wykończeniowych jest ogromny i krzesła te są bardzo wygodne. Umożliwiają także długotrwałe siedzenie podczas szkoleń, konferencji, spotkań i narad biurowych, zebrań, a także podczas pracy w domu. Pracownikom wykonującym pracę w pozycji stojącej polecamy hokery – ponieważ długotrwałe stanie nie jest wskazane dla kręgosłupa, powoduje zmęczenie, co skutkuje brakiem koncentracji na pracy, zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Krzesła z tej grupy produktów przeznaczone są na stanowiska pracy w laboratoriach, zakładach produkcyjnych, kasach sklepowych, do warsztatów, pracowni projektowych. Wygodne podłokietniki, obręcz zapewniająca podparcie dla stóp i profilowane, antypoślizgowe siedzisko, prosta w obsłudze regulacja wysokości za pomocą dźwigni umożliwia dostosowanie krzesła do wymagań stanowiska pracy i użytkownika.

Niezależnie od wyboru dobrego siedziska pamiętajmy na co dzień o przeciwdziałaniu skutkom długotrwałego siedzenia. Najlepsze metody to zapewnianie sobie krótkich chwil przerw w pracy – do 5 minut co godzinę i rozciąganie mięśni, krótki spacer do biura obok w miejsce wykonanego telefonu, kilkanaście energicznych skłonów lub przysiadów, przesunięcie się na krawędź krzesła, co mobilizuje do pracy inne mięśnie. W sytuacji, kiedy nasze stanowisko pracy wyposażone jest w nieergonomiczne krzesło możemy sami zadbać o dodatek do krzesła w postaci poduszki sensorycznej lub choćby niedrogiej a bardzo poprawiającej komfort pracy ergonomicznej podkładki.

Opracowanie Jola Hytkowska, specjalista d/s reklamy, marketingu i PR w firmie ABM S. A.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2016.01.26
Oceń odpowiedź:
1/0
Odpowiedź firmy: Brak firmy.
Organizując działalność sklepu, na samym początku zadaliśmy sobie dokładnie takie pytanie, jak w temacie. Odpowiedź wcale nie jest łatwa, ale setki zadowolonych klientów wskazuje na to, że chyba odpowiedzieliśmy prawidłowo.
Najważniejsze jest to, aby fotel lub krzesło było zdrowe dla naszego kręgosłupa. Ponieważ pozycja siedząca nie jest naturalną pozycją dla człowieka, należy uwzględnić pewne cechy fotela, które co prawda nie uczynią tej pozycji zdrowej, ale w znacznym stopniu odciążą nasz kręgosłup.

Te cechy to:
PODPARCIE LĘDŹWI - oparcie fotela powinno być wyprofilowane w kształcie litery "S", spłaszczonej w osi pionowej. To zdecydowanie NAJWAŻNIEJSZY element fotela. Znacznie istotniejszy niż materiał tapicerski, design czy mechanizm. Obecnie na rynku można kupić bardzo drogie fotele, na których siedzenie dłużej niż 2 godz. skutkuje bólem pleców. Prawidłowe podparcie lędźwi musi być dopasowane do kształtu pleców i nieruchome. W praktyce dość łatwo można to ustalić. Otóż wypróbowując różne fotele, należy zwrócić uwagę na ten, którego oparcie ma największą powierzchnię styku z naszymi plecami i jednocześnie wyraźnie odczuwamy komfort polegający na odciążeniu kręgosłupa. Do wypróbowania fotela zawsze zdejmujemy okrycie wierzchnie.

WYSOKOŚĆ PODŁOKIETNIKÓW – cecha mniej istotna, jednak znacznie poprawiająca komfort. Oczywiście najlepiej kiedy podłokietniki posiadają regulację wysokości. Uwaga, podłokietniki umieszczone zbyt nisko prowokują do nadmiernego pochylania się w przód, co skutkuje bezwiednym przyjmowaniem sylwetki zgarbionej, szczególnie szkodliwej dla zdrowia.


Pozostałe cechy foteli biurowych, choć niewątpliwie istotne, mają jedynie znaczenie estetyczne i użytkowe.

MECHANIZM – im więcej funkcjonalności fotela tym więcej możliwości uszkodzenia mechanizmu i źródeł nieprzyjemnego skrzypienia czy trzeszczenia. Jeżeli już jednak decydujemy się na mechanizm z dodatkowymi funkcjami, to powinniśmy zwrócić uwagę na materiały z jakich jest on wykonany. Przede wszystkim solidna obudowa, stalowa, z grubej blachy. Wewnątrz powinny być elementy kute, jak najmniej plastiku.

KÓŁKA – do powierzchni dywanowych - twarde, do podłóg – miękkie. Fotelewarszawa.pl od początku oferuje w standardzie kółka do podłóg twardych. Nasze kółka nie są ani gumowe, ani kauczukowe. Oponki w naszych kółkach wykonane są z polimeru, który nie przyjmuje ziarenek piasku ani żadnych innych, twardych drobin mineralnych. Oznacza to, że nawet po dłuższym nie czyszczeniu kółek, nie „nabijają” się one piaskiem i nie tworzy się na nich twarda, nieusuwalna warstwa. Zawsze można je oczyścić do gładkiej powierzchni.

TAPICERKA i WYPEŁNIENIE – w zależności od zasobności portfela mamy tutaj do wyboru:
tapicerkę tekstylną – dość popularne rozwiązanie, choć niezwykle trudne w utrzymaniu higieny.
tapicerkę z ekoskóry (sztucznej skóry) – tutaj również, w zależności od zasobności portfela mamy do wyboru pełen wachlarz opcji, od najtańszego skaju (skóropodobny plastik) do sztucznej skóry dwukrotnie droższej od naturalnej skóry licowej. Sztuczna skóra nie pęka od słońca i zmian temperatury. Nasze fotele biurowe tapicerowane są ekoskórą, której jakość określiłbym jako klasę średnią, wyższą.
tapicerkę ze skóry naturalnej – opcja droga, ale bardzo trwała i łatwa w utrzymaniu higieny.
Nasze fotele biurowe tapicerowane są skórą licową, której jakość określiłbym jako klasę średnią, niższą.

Dobrze jest, jeżeli w zestawie są śruby z klejem anerobowym (niebieska, bądź różowa plamka na śrubce). Jeżeli nie, warto taki klej kupić i zastosować, ponieważ 40% niepożądanych odgłosów fotela (skrzypienie, trzeszczenie) pochodzi z luźnych połączeń śrubowych.
Data: 2016.01.25
Oceń odpowiedź:
0/0