Dobór odpowiedniego siedziska gwarantuje komfort pracy i zachowanie dobrego zdrowia. Jeśli mamy na to wpływ w naszym miejscu pracy to mamy.. idealnego i dalekowzrocznego pracodawcę, który rozumie, że zdrowie i komfort przekładają się bezpośrednio na naszą wydajność. „Praca przy biurku” to w dzisiejszym rozumieniu najczęściej praca przy komputerze, ale nie tylko – to także prowadzenie rozmów, archiwizacja dokumentów, praca koncepcyjna i planowanie działań, lektura, obsługa w recepcji i wiele innych.
Jest kilka kryteriów, które należy uwzględniać dobierając siedzisko, z czego najistotniejsze wydają się:
długość czasu w ciągu dnia spędzana w pozycji siedzącej
rodzaj i charakter pracy
parametry użytkownika – wzrost, waga, dyspozycje zdrowotne
Długotrwała praca w pozycji siedzącej na przypadkowym krześle w najlepszym wypadku powoduje bóle pleców i bioder, drętwienie rąk, sztywność karku, w najgorszym – skrzywienie kręgosłupa, wypadnięcie dysku, problemy z krążeniem. W zależności od czasu pracy – specjaliści polecają krzesła lub fotele z regulacjami, pozwalającymi dopasować siedzisko do ciała w myśl zasad ergonomii. Jeśli zaś spędzamy w pozycji siedzącej większą część dnia zaleca się krzesła zdrowotne lub specjalistyczne, odciążające pewne partie ciała.
Wybierając krzesło do pracy biurowej jako pierwsze na myśl przychodzi nam krzesło obrotowe, wyposażone w kółka. To nowoczesne i mobilne rozwiązanie, mające ułatwiać codzienną pracę. Krzesła biurowe obrotowe są praktyczne i najczęściej idealnie dopasowane do biurek. Większość modeli wyposażono w mechanizmy zapewniające komfort siedzenia i pracy – podłokietniki, regulację wysokości siedziska oraz mechanizm blokowania oparcia w dowolnym położeniu. Znacznie lepiej wyposażone i wygodniejsze są fotele gabinetowe – wysoka jakość komponentów stosowanych przy produkcji, zastosowane mechanizmy, klasyczne lub designerskie wykończenie, dodatki zdecydowanie wpływają na komfort pracy i podejmowane decyzje. Fotele takie najczęściej wyposażone są w ergonomiczne podgłówki, samohamowne kółka, regulowane siedziska oraz oparcia i podłokietniki umożliwiające indywidualne dopasowanie fotela do ciała użytkownika. W zależności od modelu w fotelach stosuje się mechanizmy poprawiające komfort siedzenia. Podstawowy mechanizm Tilt, który umożliwia regulację wysokości fotela, swobodne kołysanie się, zablokowanie siedziska i oparcia w pozycji do pracy, umożliwia przyjęcie jednej wygodnej pozycji oraz regulację siły oporu oparcia, co pozwala na dostosowanie oporu do gabarytów użytkownika. Mechanizm Multiblock znacznie podnosi komfort pracy i umożliwia odpoczynek w przerwach. Fotel można zablokować w 5 pozycjach w zależności od potrzeb i gabarytów użytkownika, można także swobodnie i bezpiecznie się na nim kołysać, a także płynnie regulować wysokość siedziska. Zabezpieczenie pleców przed uderzeniem oparcia gwarantuje sprawdzony system Anti-Shock, który stosuje się także w najbardziej zaawansowanym mechanizmie Epron Syncron. Umożliwia on blokadę siedziska w 5 wygodnych, dopasowanych do potrzeb użytkownika pozycjach, synchroniczne odchylanie oparcia wraz z siedziskiem w stosunku 2:1, płynną regulację wysokości fotela i siłę oporu oparcia oraz swobodne kołysanie się w chwilach przerw w pracy i relaksu. Krzesła i fotele wyposażono w kółka – twarde do powierzchni z wykładzin i dywanów, miękkie – do paneli i podłóg z drewna. Obicia to – z punktu widzenia ergonomii sprawa drugoplanowa, ale z punktu widzenia użytkownika - równie ważna. Duży wybór obić dostępnych na rynku - ze skór naturalnych, ekologicznych, z mikrofazy, siatki, tkanin tapicerowanych odpornych na zabrudzenia, niepalnych pozwala zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników.
Nowoczesne krzesła i fotele z wbudowanymi mechanizmami zapewniają tzw. mobilność czyli aktywne siedzenie. Krzesło zdrowotne sugerowane przez fachowców do wydłużonej pracy to wyższa szkoła jazdy – konstrukcja oparta na sprężynie dopasowującej siedzisko do rodzajów ruchu użytkownika i jednocześnie angażująca jego mięśnie przypomina trochę.. piłkę rehabilitacyjną, jest jednak bezpieczniejsza, bo stabilna.
Najważniejsza jest wygoda – użytkownik sam czuje, czy dobrze mu się pracuje, czy nie. Krzesła na kółkach mają swoich przeciwników i tym zaproponować można do pracy tzw. krzesła konferencyjne. Wybór materiałów wykończeniowych jest ogromny i krzesła te są bardzo wygodne. Umożliwiają także długotrwałe siedzenie podczas szkoleń, konferencji, spotkań i narad biurowych, zebrań, a także podczas pracy w domu. Pracownikom wykonującym pracę w pozycji stojącej polecamy hokery – ponieważ długotrwałe stanie nie jest wskazane dla kręgosłupa, powoduje zmęczenie, co skutkuje brakiem koncentracji na pracy, zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Krzesła z tej grupy produktów przeznaczone są na stanowiska pracy w laboratoriach, zakładach produkcyjnych, kasach sklepowych, do warsztatów, pracowni projektowych. Wygodne podłokietniki, obręcz zapewniająca podparcie dla stóp i profilowane, antypoślizgowe siedzisko, prosta w obsłudze regulacja wysokości za pomocą dźwigni umożliwia dostosowanie krzesła do wymagań stanowiska pracy i użytkownika.
Niezależnie od wyboru dobrego siedziska pamiętajmy na co dzień o przeciwdziałaniu skutkom długotrwałego siedzenia. Najlepsze metody to zapewnianie sobie krótkich chwil przerw w pracy – do 5 minut co godzinę i rozciąganie mięśni, krótki spacer do biura obok w miejsce wykonanego telefonu, kilkanaście energicznych skłonów lub przysiadów, przesunięcie się na krawędź krzesła, co mobilizuje do pracy inne mięśnie. W sytuacji, kiedy nasze stanowisko pracy wyposażone jest w nieergonomiczne krzesło możemy sami zadbać o dodatek do krzesła w postaci poduszki sensorycznej lub choćby niedrogiej a bardzo poprawiającej komfort pracy ergonomicznej podkładki.
Opracowanie Jola Hytkowska, specjalista d/s reklamy, marketingu i PR w firmie ABM S. A.
Zapytaj eksperta o szczegóły »