Etykiety możemy podzielić na rodzaje ze względu na technologię wydruku:
1. termiczne - przykładem jest typowy paragon, który otrzymujemy w sklepie, jako wydruk z kasy fiskalnej, lub metki z ceną na produktach. Papier zaczernia się pod wpływem gorąca głowicy drukującej i jest to papier termiczny (termoczuły). Są to najczęściej tanie etykiety papierowe ciągłe - w formie paragonu, lub samoprzylepne z wyciętymi kształtami etykiet.
2. termotransferowe - najlepszym przykładem są tabliczki znamionowe na wszelkich urządzeniach elektrycznych/elektronicznych. Wydruk powstaje poprzez wgrzanie kalki termotransferowej w powierzchnię etykiety pod wpływem gorąca z głowicy drukującej. Tego typu wydruk charakteryzuje się ostrymi krawędziami wydruku (idealne do kodów kreskowych) oraz dużą odpornością na ścieranie, wodę, rozpuszczalniki itd.
Etykiety możemy podzielić na gotowe (kolorowe, wydrukowane w drukarni), wstępnie zadrukowane (np z kolorowym logo i miejscem do zadruku) i puste do zadruku w drukarkach termicznych/termotransferowych.
Ze względu na rodzaj prezentacji, możemy podzielić na: etykiety samoprzylepne, przywieszki/zawieszki, koszulki termokurczliwe do zadruku. Wszystkie powyższe typy można używać w drukarkach termotransferowych i używa się do nich potocznej nazwy etykiety.
Ze względu na kształt, etykiety dzielimy na ciągłe (w postaci paska, do samodzielnego cięcia, lub automatycznie ucinanego przez nóż drukarki) i wykrawane (najczęściej etykiety znajdują się na ciągłym podkładzie i są wycięte w prostokąty). Dostępne są praktycznie dowolne kształty etykiet wykrawanych np. prostokąty, kwadraty z wyciętym kółkiem pod przycisk do oznaczeń paneli, kółka, flagi typu "L", lub "T" do oznaczeń kabli itd.
Ze względu na zastosowanie, etykiety dzielimy na:
1. ogólnego stosowania - najczęściej papierowe etykiety samoprzylepne drukowane termicznie, lub termotransferowo
2. tabliczki znamionowe - etykiety foliowe opisujące maszyny, które dawniej grawerowano na płytkach metalowych
3. oznaczenia przycisków i paneli - odpowiednie kształty z wyciętymi kółkami pod przycisk, lub kontrolkę na panelu sterującym maszyny
4. plomby gwarancyjne - po zerwaniu zostawiają trwały ślad szachownicy, lub kruszą się przy próbie zerwania
5. opisy kabli i przewodów - najczęściej etykiety winylowe do przyklejania na kabel dookoła
6. etykiety motoryzacyjne - odporne na diesel, płyn hamulcowy z mocnym klejem - umożliwiają śledzenie partii produkcyjnej przez 10 i więcej lat i znaczy się nimi podzespoły samochodowe takie jak amortyzatory, lampy itd.
7. etykiety dla elektroniki - odporne na wysokie temperatury do 350 st. C., które muszą wytrzymać w procesie lutowania płytek PCB w piecu przepływowym
8. etykiety laboratoryjne - muszą wytrzymać ekstremalne warunki pracy w niskiej temperaturze, gdzie przechowywane są próbki w ciekłym azocie
9. wiele innych specjalistycznych produktów, takich jak oznaczniki bezhalogenowe, samogasnące, temperaturowe itd.
Wreszcie kolejny podział etykiet dotyczy materiału, z którego zostały wykonane:
1. papierowe termiczne
2. papierowe termotransferowe
3. foliowe - tu jest dostępnych mnóstwo materiałów np. poliester, metalizowany poliester, polietylen, polipropylen, winyl, nylon, PCV, tedlar, kapton, poliolefin, poliamid itd.
Ze względu na metodę drukowania, etykiety dzielimy na:
1. do kas fiskalnych
2. do drukarek termotransferowych
3. do drukarek laserowych
4. do drukarek igłowych
Więcej informacji na temat rodzajów etykiet udzielą doświadczeni specjaliści firmy.
Zapytaj eksperta o szczegóły »