Logo firmy: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Farb, Klejów i Polimerów Spektrochem Artur PałaszOśrodek Badawczo-Rozwojowy Farb...
Prace badawczo-rozwojowe i naukowo-badawcze w zakresie syntezy ży...
Logo firmy: Logos s. c.Logos s. c.
Agd drobne, artykuły higieniczne, chemia profesjonalna i gospodar...
Logo firmy: Jakub Maciejewski MoveSpotJakub Maciejewski MoveSpot
Usługa badania wody Kategoria podstawowa Pobór wody do badań la...
Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Pytanie do ekspertów:

Na jakie grupy możemy podzielić środki czystości?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Podziału środków czystości możemy generalnie dokonać dzieląc je na:
- chemię gospodarczą
- profesjonalne środki czystości

Chemia gospodarcza to środki czystości z jakimi przeciętny konsument styka się na co dzień dokonując zakupów w okolicznym sklepie czy markecie. Są to przeważnie środki nie zawierające w swoim składzie substancji "agresywnych" oraz rozcieńczone w takich proporcjach by nie zagrażały zdrowiu osoby nie przeszkolonej w ich stosowaniu. Środki te są także tańsze w porównaniu z profesjonalnymi środkami czystości, lecz biorąc pod uwagę cenę preparatu roboczego, często okazuje się że ich cena nie jest już tak atrakcyjna. Wynika to z różnicy w stężeniach chemii gospodarczej oraz chemii profesjonalnej.

Profesjonalne środki czystości są bardziej stężone, specyficzne (określonego środka można użyć jedynie do przeznaczonej dla niego powierzchni), zwykle posiadają mniej substancji zapachowych w porównaniu z chemią gospodarczą. Osoby używające profesjonalnych środków czystości powinny zapoznać się szczegółowo z etykietą produktu oraz kartą charakterystyki, gdzie podane są zalecane stężenia, metody użycia oraz wiele innych informacji mających wpływ na bezpieczeństwo pracy.
Profesjonalne środki czystości charakteryzują się wysoką skutecznością i krótkim czasem działania co ma wpływ na koszt wykonanej usługi (robociznę), ponieważ w większości przypadków użytkownikami tej grupy produktów są firmy sprzątające oraz personel sprzątający różnych instytucji.
W ostatnim czasie, dzięki zwiększonej świadomości konsumenckiej oraz możliwości łatwiejszego dostępu do profesjonalnych środków czystości, głównie za pośrednictwem sieci internet, warto jest edukować klientów nt. rodzajów oraz zastosowań profesjonalnych środków czystości.

Profesjonalne środki czystości dzielimy głównie ze względu na odczyn pH. Wyróżnić możemy środki:
- kwaśne odczyn pH 1-5
- obojętne odczyn pH 6-7
- zasadowe odczyn pH 8-14
Odczyn pH jest uwarunkowany substancjami zawartymi w składzie środka, a co za tym idzie jego przeznaczeniem. Generalnie rzecz ujmując można powiedzieć, że środki kwaśne przeznaczone są głównie do czyszczenia zabrudzeń pochodzenia nieorganicznego tj. rdza, osad z twardej wody, naloty kamienne. Środki te stosowane są głównie do mycia powierzchni sanitarnych oraz w doczyszczaniu po budowlanym.
Środki o odczynie obojętnym używane są głównie do mycia powierzchni wrażliwych takich jak dozowniki mydła oraz inne urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej, dywany oraz inne powierzchnie tapicerowane, posadzki zabezpieczone wcześniej woskami lub warstwami polimerowymi.
Środki o odczynie zasadowym mają natomiast największe zastosowanie w doczyszczaniu przemysłowym. Z uwagi na działanie na wszelkie zabrudzenia pochodzenia organicznego znakomicie nadają się do usuwania osadów tłuszczowych oraz zmywania starych powłok ochronnych i wosków.

Możliwe jest wyróżnienie wielu czynników na których moglibyśmy dokonać podziału środków czystości, jednak podział przedstawiony powyżej jest najbardziej użyteczny pod kątem konsumenta "spoza branży" dokonującego zakupów profesjonalnych środków czystości do użytku domowego.
Należy pamiętać, że nieumiejętnie dobrane stężenie lub zastosowanie nie odpowiedniego środka, może skutkować nieodwracalnym zniszczeniem tejże powierzchni. W razie wątpliwości zapraszamy Państwa do kontaktu, z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni środek do Państwa potrzeb.

Bartłomiej Ledwiński

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.09.26
Oceń odpowiedź:
4/2
Odpowiedź firmy: Brak firmy.
Możemy dzielić środki czystości na profesjonalne i tzw. chemię gospodarczą, ale wielu klientów bagatelizuje taki podział. Dla wielu środki czystości powinny być przede wszystkim skuteczne. Klient obok skuteczności ocenia również cenę - im niższa tym lepsza. Innymi słowy środki powinny być tanie i skuteczne.
Data: 2016.04.14
Oceń odpowiedź:
3/0
Odpowiedź firmy: Oland Andrzej Olszewski
Witam,
Środki czystości podzieliłbym następująco :
profesjonalne i do użytku domowego
chemiczne i ekologiczne
należałoby dodatkowo :
skuteczne / nie reklamowane /
reklamowane / zazwyczaj słabe lecz drogie - cena zawiera koszty reklamy/.

pozdrawiam
OLAND

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2014.09.26
Oceń odpowiedź:
1/2