Dodaj boks reklamowy w tym miejscu
Stwórz boks dla swojej firmy i promuj ją w Odi.pl.
Logo firmy: Atom Deweloper Sp. z o.o.Atom Deweloper Sp. z o.o.
- budowa i sprzedaż mieszkań, lokali usługowych i garaży...
Logo firmy: Firma WriK Obsługa Nieruchomości Ryszard WojciechowskiFirma WriK Obsługa Nieruchomośc...
Nasza oferta: - pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości: sprzedaż...
Logo firmy: Rzeczoznawca majątkowy Maciej SolarzRzeczoznawca majątkowy Maciej S...
osoby fizyczne - wycena nieruchomości, zabezpieczenie kredytu na ...
Pytanie do ekspertów:

W jaki sposób należy postępować przy sprzedaży nieruchomości, która jest zajęta przez komornika na wniosek wierzyciela, którym jest bank?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie zaloguj się lub zarejestruj w Odi.pl.

Odpowiedzi ekspertów:
Odpowiedź firmy: Użlis Nieruchomości
W pierwszej kolejności należy uzyskać zgodę wierzyciela czyli Banku na wykreślenie komornika. Do tego celu niezbędne będzie podpisanie umowy przedwstępnej. Banki mają swoje wymagania odnośnie takiej zgody, niektóre żądają wpłaty zaliczki na zakup obciążonej nieruchomości. Bank wysyła pismo o zakończeniu postępowania do komornika oraz właściciela nieruchomości. Po upływie 2-tygodni od odebrania zwrotek z obu stron możemy udać się do komornika po pieczątkę prawomocności decyzji o wykreśleniu postępowania komorniczego. Po otrzymaniu pieczątki udajemy się do wydziału ksiąg wieczystych i wykreślamy komornika. Opłata za taką czynność wynosi ok 200 zł w zależności od Sądu.

Zapytaj eksperta o szczegóły »
Data: 2015.09.04
Oceń odpowiedź:
1/1
Odpowiedź firmy: Brak firmy.
Zgadzam się, że trzeba uzyskać zgodę wierzyciela, bez tego nic nie uda się zrobić. Aczkolwiek wizyta u komornika też jest wskazana, ponieważ trzeba się zorientować na jakim etapie jest postępowanie komornicze. Z wpisu w KW się tego nie dowiemy. Z komornikiem też można iść na ugodę, wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Mieszkanie z wpisem komorniczym w dziale III KW da się sprzedać i można je kupić bez ryzyka, o ile jest ktoś kto się na tym zna. Wielokrotnie prowadziłem takie sprawy i jak na razie z sukcesem. Nabywca wpłaca odpowiednią kwotę na konto wierzyciela / komornika, a resztę środków (o ile coś zostaje) na konto właściciela nieruchomości, ale dopiero po uzyskaniu zaświadczenia od wierzyciela, że całe zadłużenie zostało uregulowane i po wykreśleniu ostrzeżenia z KW. Tak, więc druga transza jest opóźniona o czas potrzebny na wykonanie tych czynności.

Nieruchomość z wpisem komorniczym wbrew pozorom można też kupić na kredyt. Nie da się moim zdaniem podać recepty 100% skutecznej w każdym przypadku, ponieważ każda sprawa jest inna tak w zakresie procedur wierzyciela jak i "nastawienia" komornika. Istnieją oczywiście regulacje prawne, ale aby je zastosować trzeba wpierw dokładnie rozpoznać sytuację.
Data: 2016.01.08
Oceń odpowiedź:
1/1